FX+FM=GX

 

Kompanija „Horsch“ viliasi, kad įmonės specialistams pavyko geriausias dviejų Terrano modelių savybes – FX universalumą ir FM efektyvumą, giliai įdirbant dirvą, – apjungti ir įkūnyti naujajame GX. Šių dviejų pusiau pakabinamų ir prikabinamų Terrano modelių hibridas Lietuvoje parduodamas jau nuo praėjusių metų pavasario.

 

Skelbiama, kad Terrano GX palaipsniui pakeis pusiau pakabinamus/prikabinamus trijų bei keturių eilių FX ir FM skutiklius. Kad būtų aiškiau, kompanija „Horsch“ naujai GX serijai suteikė informatyvią modelių numeravimo sistemą. Pavyzdžiui, 5.4 GX modelio skaičių reikšmės: „5“ nurodo darbinį plotį, o „4“ – noragėlių eilių skaičių. Keturių eilių agregate atstumas tarp jų nuo 285 iki 310 mm, priklausomai nuo agregato darbinio pločio, o trijų – nuo 310 iki 315 mm. Taip pat galimi 4,0 ir 6,0 m darbinio pločio modeliai.

Naujos serijos skutikliams siūlomi įvairūs prikabinimo įtaisai, taip pat ir „Scharmüller“ rutulinė jungtis, kaištinis arba prikabinamas su skersine sija prikabinimo įtaisas. Kaip ir Terrano FM naujasis GX yra su centrine transportine važiuokle ir gana ilga prikabinimo sija, kuri užtikrina gerą manevringumą, apsisukant galulaukėse. Taip pat įrengtas patogus hidraulinių žarnų laikiklis, naudojamas atjungiant ir pastatant agregatą.

 

Tie, kurie turi darbo su „Horsch“ padargais patirties, žino, kad Terrano skutiklių prikabinimo įtaiso hidraulinis cilindras darbo metu leidžia perkelti dalį agregato masės (iki 1,2 t) traktoriaus galiniams ratams. Taip padidinamas varytuvų sukibimas ir sumažinama priekinių atraminių agregato ratų apkrova. Tam nereikia prijungti jokių papildomų hidraulinių linijų ar atskirų hidraulinės sistemos (HS) nustatymų – skutikliui prijungti ir visoms funkcijoms valdyti užtenka trijų HS skirstytuvo sekcijų. Naujos serijos mašinose įdiegtos ne tik pasiteisinusios Terrano FM ir FX sistemos, bet yra ir naujų sprendimų. Vienas iš tokių – hidraulinis darbinio gylio reguliavimas.

 

Dėl apgalvotai išdėstytų trauklių automatiškai reguliuojamas galinio tankinimo volo aukštis, kartu reguliuojami ir priekiniai atraminiai ratai. Nustatytas dirbimo gylis aiškiai matomas ant plieninės lazeriu išpjautos skalės. Naujieji Terrano GX skutikliai yra universalūs ir gali dirbti nuo 5 iki 25 cm gyliu. Nustačius dirbimo gylį, padargo lygintuvo sekcijos reguliuojamos keturiais atskirais sraigtais, po du kiekvienoje pusėje. Lygintuvas gali būti sudarytas iš 10 lyginimo diskų arba, esant lengvesnei dirvai, vietoj jų gali būti pasirenkamas paprastesnis vibracinis lygintuvas, sudarytas iš spyruoklinių noragėlių.


Dėl pakeisto automatinių „Terra Grip“ saugiklių tvirtinimo šonines sekcijas galima sulenkti taip, kad agregatas transportinėje padėtyje būtų kiek galima kompaktiškesnis. Be to, net ir tokia konstrukcija leidžia įrengti papildomą įrangą, pavyzdžiui, smulkių sėklų sėjamąją.


Standartiniai „Terra Grip“ saugikliai, kurie suveikia esant 550 kg apkrovai, yra tokie patys, kaip ir Focus sėjamose, bet Terrano  GX  skutiklyje  jie įrengti   horizontaliai, lygiagrečiai rėmui. Dėl taip išdėstytų darbinių dalių skutiklis yra labai kompaktiškas, tačiau net ir tokia konstrukcija leidžia sumontuoti smulkiasėklių augalų išsėjimo įrangą. Pabrėžtina, kad su ja transportinis plotis neviršija leistino.

 

Aptariant noragėlių antgalius, galima rinktis iš šešių tipų kaltinių/ietinių bei dviejų tipų strėlinių. Bandomajame agregate buvo sumontuoti lenkti ietiniai „Mulchmix HM Plus“ noragėlių antgaliai su rombiniais „HM Mulchmix“ sparneliais, todėl kultivuoti buvo galima intensyviai. Šiame modelyje greito antgalių keitimo sistemos nėra ir neplanuojama jos įrengti.

Daugiau naujovių galima rasti agregato gale, pvz., bandomajame skutiklyje buvo įrengtas dviejų eilių volas „Steel Flex“. Jį sudaro giliai tankinančių 580 mm skersmens „Steel Disc“ diskų eilė su už jos įrengtu nauju „Ring Flex“ volu, kurio žiedus sudaro du tarpusavyje sujungti pusapskritimiai (du 70 mm pločio spyruokliniai segmentai). Šiam 600 mm skersmens volui perkeliama dalis masės nuo priekinio volo, todėl dirva geriau sutankinama neperspaudžiant viršutinio jos sluoksnio, t. y. išvengiama plutos susidarymo. Toks derinys pasiteisino dirbant priemolio, priesmėlio dirvose, kukurūzų ražienoje. Be šių siūlomi keturi vienaeilių ir du dvieilių volų variantai.

Beje, galinis volas yra su naujos konstrukcijos pakaba. Kraštiniai sekcijų guoliai specialiai įrengti taip, kad susidėvėjusius būtų lengva pakeisti.

 

Kiti pastebėjimai:

·  Į agregato konstrukciją integruota transportinių ratų ašis su pakankamų matmenų 550/45-22.5 padangomis.

·  Ant tvirtų laikiklių sumontuoti apšvietimo prietaisai yra standartinė įranga, pneumatinius stabdžius galima užsisakyti papildomai.

·  Priekiniai gylio reguliavimo ratai yra modulinės konstrukcijos, todėl juos galima pakeisti į atraminius.

 

Išvados: įsibėgėjus gamybai, Terrano GX pakeis esamus pusiau pakabinamus ir prikabinamus Terrano FX bei FM noraginių skutiklių modelius. Nauja mašina išsiskiria išmania gylio reguliavimo sistema ir daug naudingų smulkmenų, pvz., keičiamais šoninių sekcijų dangteliais, kuriuose tvirtinami guoliai. Kad agregatą būtų galima pritaikyti dirbti įvairiose dirvose, kompanija „Horsch“ padidino lygintuvų ir volų pasirinkimą.


·     Nauja pakaba automatiškai reguliuoja galinio volo aukštį kartu su priekinių atraminių ratų padėtimi

·     Naujajame pusiau pakabinamame Horsch Terrano GX skutiklyje įdiegta daug nedidelių, bet reikšmingų patobulinimų

·     Automatinių saugiklių cilindrinės spyruoklės įrengtos horizontaliai, lygiagrečiai rėmui

·     Ritininiai guoliai yra su keičiamais šoniniais dangteliais

·     Prikabinamas dvieilis „Steel Flex“ volas yra naujas Terrano papildomos įrangos elementas

 2018 spalis, Nr. 4

Profi Lietuva

https://www.profilt.lt/