Praėjusią savaitę gausus būrys žemdirbių susirinko į Šilagalio žemės ūkio bendrovės lauką, kuriame galėjo pamatyti, kaip dirba kanadietiški „Versatile“ traktoriai kartu su vokiškomis „Horsch“ žemės įdirbimo ir sėjos mašinomis. Minėtiems gamintojams atstovaujančios UAB „Agrokoncerno technika“ ir UAB „Audrokesta“ pirmą kartą drauge organizavo lauko dieną, kurios metu žemdirbiams buvo pristatyti traktoriai ir įvairių modelių naujausios kartos skutikliai, sėjamosios, purkštuvai.  

Kanadietiški traktoriai: nuo ratinių iki vikšrinių

„Versatile“ traktoriai pradėti gaminti prieš du dešimtmečius. Lietuvoje „Agrokoncerno technika“ jais prekiauja jau dešimt metų. Tačiau kai kurie žemdirbiai kažkodėl galvoja, kad šie traktoriai gaminami Rusijoje. „Agrokoncerno technika“ vadybininkas Jurijus Iščišinas patikino, kad šį mitą reikia pamiršti. „Versatile“ traktoriai gaminami Kanadoje. Jie pritaikyti ES rinkai, visiškai atitinka keliamus reikalavimus, turi reikalingus sertifikatus, tad ir mūsų šalies ūkiai šiuos kanadietiškus traktorius gali drąsiai pirkti ir jais dirbti.

Techniką pristatęs „Agrokoncerno technika“ vadybininkas sakė, kad „Versatile“ traktoriai gali būti nuo 265 iki 650 AG, varomi „Cummins“ varikliais, kurie apjungia galią, ekonomiškumą ir našumą. „Cummins“ yra vienas lyderių, gaminančių variklius žemės ūkio technikai.

Lauko dienoje pristatyti 6 modelių kanadietiški traktoriai. Mažesnės galios traktoriai skirti mažesniems ūkiams, kuriems reikia universalumo, kad būtų galima atliktų daug skirtingų darbų. Galingesni traktoriai skirti didelių laukų žemės dirbimui, kai ūkiui reikia gero patikimo „darbinio arklio“. Didesniuose traktoriuose sumontuotos „Caterpillar“ pavarų dėžės, skirtos žemės ūkio technikai. Mažesniuose traktoriuose montuojamos „Cummins“ sukurtos ir Japonijoje gaminamos pavarų dėžės.

Pasak J. Iščišino, kanadietiški traktoriai pasižymi universalumu, patikimumu ir konkurencinga kaina.

Ūkiuose dirba septintą sezoną

Mindaugas Lapatkinas, UAB „Agrokoncerno technika“ komercijos direktorius, sakė, jog į „Agrokoncerno“ grupės ūkius pirmieji du kanadietiški 375 AG traktoriai atkeliavo 2012-ųjų rudenį.

„Tai buvo paprasti mechaniniai traktoriai, pasirinkti dėl to, kad reikėjo didelių galingų traktorių sunkiems darbams laukuose. Reikėjo paprasto, patikimo traktoriaus, kurį būtų lengva  valdyti, ir tai sugebėtų atlikti bet kuris traktorininkas. Šiuos traktorius eksploatuojame iki šių dienų, dirba jau septintas sezonas (beveik 7 tūkst. motovalandų), ir per tą laiką rimtesnių gedimų nebuvo. Žinoma, buvo keičiamos dylančios dalys, pavyzdžiui, stabdžių trinkelės, filtrai, alyva ir pan.“, - sakė M. Lapatkinas.

Šiuo metu „Agrokoncerno“ grupės ūkiuose dirba 10 „Versatile“ traktorių. Tarp jų ir 3 su vikšrine važiuokle. Ateityje planuojama įsigyti dar du traktorius su vikšrine važiuokle, kad kiekviename ūkyje tokių būtų.

Pasak M. Lapatkino, vienas traktorius su vikšrine važiuokle atstoja du tris įprastus ratinius traktorius. Prie tokių traktorių prikabinus didelio darbinio pločio universalius „Horsch“ skutiklius, galima vienu kartu atlikti tris operacijas: žemės gilesnį ir paviršinį įdirbimą bei sėją. Taigi, vienu važiavimu padaromi trys darbai! Su tokia žemės ūkio technika ūkiams sumažėja poreikis turėti daugiau mechanizatorių (kvalifikuotos darbo jėgos ūkiuose trūksta), lengviau ir greičiau galima padaryti darbus laukuose.

Ne tik įdirba dirvą

Lauko dienos metu kanadietiški traktoriai traukė demonstruojamus skutiklius ir sėjamąsias. Parodyta daug įvairių jų komplektacijų ir modelių. Lauko dienos dalyviai galėjo pamatyti, kaip skirtingi padargai dirba.

Nerijus Žukauskas, „Horsch“ atstovas Baltijos šalims, sakė, jog per pastaruosius kelerius metus tai yra pirmoji tokia didelė lauko diena, kurios metu vienoje vietoje galima pamatyti tiek daug „Horsch“ mašinų. Lauko dienos metu demonstruoti ir diskiniai, ir noraginiai skutikliai, tiesioginės sėjos, juostinės žemdirbystės sėjamosios, prikabinamieji ir savaeigiai purkštuvai.

Įdomu tai, jog naujausios kartos skutikliai atlieka ne tik dirvos purenimo funkcijas. Ant skutiklių gali būti sumontuojami išsėjimo mechanizmai. Tokiu būdu mašinos tampa universalesnės, ūkininkas gali vienu važiavimu atlikti kelias operacijas: ne tik įdirbti dirvą, bet ir pasėti. Pavyzdžiui, po javapjūtės diskiniu skutikliu galima iš karto įdirbti ražieną ir kartu įsėti tarpinius pasėlius arba pasėti rapsus. Šitaip sutaupomas vienas važiavimas ir neprarandama dirvos įdirbimo bei sėjos darbų kokybė.

„Horsch“ pristatomų noraginių skutiklių gamos populiarėja „Terrano GX“ variantas, pasižymintis universalumu, galintis dirbti ir sekliai, ir giliai. Galima pasirinkti tris arba keturias eiles noragų. Jie išdėstyti taip, kad net ir esant sunkioms darbinėms sąlygoms (daug augalinių liekanų) mašina neužsiblokuoja.

Populiarėja „Horsch“ diskinio skutiklio modelis „Joker HD“, kuriuo galima ne tik įdirbti žemę, bet ir labai kokybiškai įterpti tarpinių pasėlių augalų masę. Diskų diametras – 62 cm, todėl galima įterpti net labai didelę augalų masę. Slėgis į vieną darbinį metrą yra apie toną, taigi augalai gerai susmulkinami.

Nerijus Žukauskas, „Horsch“ atstovas Baltijos šalims, sakė, jog per pastaruosius kelerius metus tai yra pirmoji tokia didelė lauko diena, kurios metu vienoje vietoje galima pamatyti tiek daug „Horsch“ mašinų

Nuo kokio padargo pradėti?

Neariminio žemės dirbimo technologijomis susidomi vis daugiau žemdirbių. Jos patrauklios dėl to, kad galima sutaupyti energijos ir darbo laiko sąnaudų. N. Žukauskas ragina ūkininkus nebijoti pereiti nuo arimo prie neariminių technologijų. Vakarų Europos šalių pavyzdžiai rodo, kad per pastaruosius 10-15 metų ariamos žemės plotai sumažėjo beveik per pusę. Taigi, šios technologijos pasiteisina.

Lietuvoje jau irgi yra ūkių, turinčių daugiau kaip 10 metų neariminės žemdirbystės patirties. Reikėtų nebijoti žengti pirmą žingsnį.

Pereinantiems prie neariminės žemdirbystės ūkiams pirmiausiai kyla klausimas, tai kokį skutiklį įsigyti? Pasak specialistų, diskinis skutiklis šiuo atveju nelabai tinkamas, nes jis nėra toks universalus kaip noraginis. Diskinis skutiklis gali įdirbti dirvą iki 30 proc. gyliu, skaičiuojant nuo disko diametro. Be to, jis neatlieka gerai dirvos išlyginimo važiavimo kryptimi, o žemės maišymas yra minimalus.

Tad siekiant pereiti prie minimalaus žemės dirbimo technologijos, pirmiausiai reikėtų pasirinkti noraginį skutiklį. Šie padargai gali įdirbti žemę iki 30-35 cm gyliu. Skutiklių darbinis plotis irgi įvairus, „Horsch“ gamina juos nuo 3 iki 18 m, taigi mašinas gali išsirinkti ir nedideli, ir stambūs ūkiai.

N. Žukauskas atkreipia žemdirbių dėmesį, jog renkantis skutiklį, svarbu apgalvotai sukomplektuoti mašinos darbines dalis. Pagal tai, kokie žemės dirbimo tikslai, ko siekiama, kokios ūkio techninės galimybės ir t.t. O pirmasis darbas pereinant nuo plūgų prie skutiklių, tai išsiaiškinti, kuriose ūkio dirvose yra susiformavęs vadinamasis „padas“ ir jį išardyti. O toliau jau dirbama pagal pasirinktą technologiją.  

Lauko dienos metu žemdirbiai galėjo ne tik pamatyti „Versatile“ traktorius ir „Horsch“ žemės ūkio mašinas, bet ir patys pabandyti su jomis dirbti. O susipažinus su naujos technikos galimybėmis ir naujomis žemės įdirbimo technologijomis, lengviau apsispręsti ir išsirinkti techniką saviems ūkiams.
„Mano ūkis“

2019-08-27

https://www.manoukis.lt/