Pirmosios 4 m darbinio pločio eilinės diskinės Horsch Pronto DC sėjamosios Lietuvos rinkoje pristatytos 2004-aisiais. Vėliau buvo pasiūlyti ir mažesnio, ir didesnio darbinio pločio modeliai, išsaugoję tą pačią, bazinę mašinos koncepciją. Nepaisant to, kad konstrukcija iš esmės nepakito, per keliolika metų Pronto DC buvo labai patobulinta. Daugiausia pakeitimų būta 2008 ir 2015 m. Ar jie turi įtakos naudotų sėjamųjų vertei?

Vokietijos kompanija „Horsch“ Pronto DC diskines sėjamąsias pradėjo gaminti 2003-iasiais. Jos pakeitė anks tesnius 3 ir 4 m darbinio pločio DS D3 ir DS D4 modelius. Iš pradžių buvo gaminamos 3, 4 ir 6 m darbinio pločio Pronto sėjamosios, 2008-aisiais gamą papildė 7,5, 8 ir 9 m modeliai. Sėjamosios modelio indikacija sutampa su jos darbiniu pločiu, išskyrus 7,5 m pločio Pronto 7 DC.

Dažniausiai Pronto DC sėjamosios T formos sija prikabinta prie apatinių galinio keltuvo trauklių, nors didesnio, 7, 8 ir 9 m pločio DC sėjamosios gali būti prikabintos prie apatinės prikabinimo kilpos arba rutulinės jungties. Priekinė pirminio žemės dirbimo sekcija sudaryta iš dviejų eilių poromis išdėstytų ir ant vieno laikiklio sumontuotų karpytų diskų („Double Disc“). Už pirminio žemės dirbimo sekcijos įrengtas padanginis tankinimo volas, kuris tankina dirvą prieš kiekvieną dvidiskį išsėjimo noragėlį („Turbo Disc“). 4 m ir platesnės sėjamosios sulankstomos iki 3 m transportinio pločio, o vidurinis tankinimo volo segmentas naudojamas kaip transportavimo važiuoklė.

Sėklos paskirstomos pneumatiniu būdu, ventiliatorius sukamas hidraulinio, o dozatorius – elektros variklio. Net ir pati paprasčiausia „Drill Manager“ valdymo programa yra gana moderni. Gamintojas 2008-aisiais sistemą „Horsch Agtron“ pakeitė į „Horsch Muller“. Išsamiau ją aptarsime vėliau.

Kaip ir galima tikėtis, standartinės komplektacijos sėjamoji gali būti pagerinta papildomai užsakomu padanginiu tankinimo volu, įrengiamu prieš sujungtų į porą dirvos dirbimo diskų („Double Disc“) eilę, o nuo 2008 m. atsirado galimybė užsakyti ir lyginimo lentą, kuri tvirtinama prieš pagrindinį volą. Abi šias sistemas galima modifikuoti. Papildomai užsakomomis darbinėmis dalimis mašiną galima dar labiau pritaikyti prie konkrečių darbo sąlygų ar kiekvieno naudotojo poreikių. Dauguma Lietuvoje parduotų šio modelio sėjamųjų yra standartinės komplektacijos su atskira trąšų įterpimo įranga, suporuotų dirvos dirbimo diskų („Double Disc“) sekcija, padanginiu volu ir dvidiskiais išsėjimo noragėliais („TurboDisc“).

Iki 2006 m. sėjamosios pirminio dirvos dirbimo diskų „Double Disc“ sekcijų gylis buvo reguliuojamas aliuminio tarpikliais, vėliau jų atsisakyta ir pasirinkta hidraulinė dirbimo gylio reguliavimo iš kabinos sistema, kuri yra standartinė visų modelių įranga. Diskai gerai sutrupina dirvą visu darbiniu agregato pločiu ir tinkamai paruošia sėklos guoliavietę prieš padanginį volą. Tankinimo volo padangos išdėstytos taip, kad „Turbo Disc“ išsėjimo noragėliai įterptų sėklą ties padangos pėdsako kraštu.

Sėjamųjų Pronto gamoje taip pat yra AS bei SW modeliai, kurių bunkeriai yra su atskira važiuokle ir mašinų gale sumontuota išsėjimo sekcija. Pronto KR sėjamosiose dirvos dirbimo sekcija su pasyviomis darbinėmis dalimis pakeista vertikalių rotorių kultivatoriumi, o Pronto NT specialiai pritaikyta sėti tiesiai į ražieną. Aptarsime Lietuvoje populiariausius Pronto DC modelius, nors dauguma aspektų tinka ir kitoms Pronto sėjamosioms.

Ar įsigyti naudotą Pronto DC, verta gerai apsvarstyti ir paskaičiuoti iš anksto. Galite nustebti. Naujos, anksčiau demonstracinėmis naudotos sėjamosios, įsigytos už patrauklią kainą, gali būti protingas pasirinkimas, jei jūsų darbo apimtys gana didelės arba jei ieškote sėjamosios su atskira trąšų įterpimo sistema

Ką gali dominti Pronto sėjamoji?

Pronto yra universali diskinė sėjamoji, galinti sėti ir į minimaliai įdirbtą, ir į suartą dirvą ar tiesiogiai į ražieną. Mašina su standartiniu dirvos dirbimo diskų komplektu, sumontuotu prieš padanginį volą, ir su diskiniais išsėjimo noragėliais tinka ir lengvoms, ir sunkesnėms, akmenuotoms dirvoms. Todėl Pronto sėjamosios gali dirbti bet kuriame Lietuvos regione.

·        Valdymas per „ISO-Bus“ liniją dažnai buvo bazinė nuo 2012 m. gamintų sėjamųjų įranga, tačiau vis tiek patikrinkite suderinamumą su konkrečiu traktoriaus modeliu, jei sėjamosios reguliavimams norite naudoti pastarojo valdymo terminalą. Nuotraukoje pavaizduotas sėjamosios prijungimas prie tokią sąsają turinčio „Fendt Vario“ valdymo terminalo

·        „Turbo Disc II“ grandiklis yra padengtas karbido tipo danga.

 

Svarbiausi Horsch Pronto DC sėjamųjų atnaujinimo momentai:

Priklausomai nuo dirvos paruošimo sėjai (minimaliai įdirbta ar suarta) Pronto DC guminiai amortizacijos ir kopijavimo elementai leidžia pasiekti nuo 5 kg iki 120 kg spaudimą į dvidiskį „Turbo Disc“ išsėjimo noragėlį. Integruotas „Turbo Disc“ noragėlio prispaudimo ratas yra skirtas dirvai kopijuoti (vertikali eiga ±7,5 cm). Tinkamai sureguliuota sėjamoji gali išlaikyti tolygų sėjos gylį, net ir važiuojant iki 20 km/ val. greičiu. Pabrėžtina, kad mašina turi būti gerai sureguliuota ir pritaikyta konkrečioms dirvos sąlygoms. Pronto sėjamąsias nustatyti nesunku, tačiau tai nereiškia, kad jos gali dirbti bet kokioje dirvoje taip pat našiai be jokio papildomo reguliavimo. Kaip nustatyti mašiną konkrečioms dirvos sąlygoms, naudingiausia pasitarti su „Horsch“ atstovu.


·        2003 m. „Horsch“ serijiniu būdu pradeda gaminti Pronto DC 3 ir DC 6 modelius su poromis išdėstytais „Double Disc“ dirvos dirbimo diskais, hidraulinio gylio reguliavimo sistema, padanginiu tankinimo volu ir dvidiskiais „Turbo Disc“ išsėjimo noragėliais. Sėjamojoje įdiegta „Agtron Drill Manager“ elektroninė valdymo sistema su keičiamomis „Horsch“ ritėmis. Papildomai galima užsakyti sėklų srauto jutiklius ir sėjos normos derinimo su važiavimo greičiu įrangą.

·        2004 m. Pronto 4 DC pradėtos tiekti į Lietuvą. Pristatytos sėjamosios su dviejų dalių (grūdų ir trąšų) bunkeriu, kurios gali ne tik sėti, bet ir įterpti trąšas. Sėklos ir trąšos iki „Turbo Disc“ noragėlių tiekiamos tais pačiais sėklavamzdžiais.

·        2006 m. Atsirado galimybė užsakyti sėjamąsias su tiksliąja trąšų įterpimo sistema (PPF). Atskirta nuo sėklavamzdžių įranga trąšas įterpia į dirvą prieš padanginį tankinimo volą, padangų vėžių centre ir giliau nei sėklas.

·        2008 m. Vietoj „Agtron“ pasirenkama „Muller Drill Manager“ sėjamųjų valdymo sistema, kurioje yra daugiau diagnostikos funkcijų. Kabinoje įrengiamas standartinis monochrominis valdymo terminalas. Pasirenkamos įrangos sąrašą, išskyrus sėjamųjų su tiksliąja trąšų įterpimo sistema, papildo lyginimo lenta. Standartinės 6 sluoksnių tankinimo volo padangos keičiamos į atsparesnes pažeidimams 8 sluoksnių padangas. Pradedami gaminti Pronto 7 DC, 8 DC ir 9 DC modeliai. Padidinama bunkerio talpa ir mašinų darbinis plotis, atitinkamai 7,5; 8 ir 9 m. Mažesnėms sėjamosioms taip pat galima sumontuoti didesnius bunkerius, bet be atskiros trąšų įterpimo įrangos. Galimybė atskirai pakelti ir nuleisti pirminės dirvos dirbimo sekcijos diskus: Pronto 3 DC, 4 DC ir 6 DC diskai valdomi atskiromis sekcijomis.

·        2009 m. Patobulinami išsėjimo diskai ir jų guoliai, kurie dabar uždaro tipo, su apsaugotomis nuo purvo guoliavietėmis. Diskai gaminami iš kietesnio metalo. Šiems mazgams nereikia priežiūros. Nauji diskai gali būti sumontuoti ir seniau pagamintose sėjamosiose. „Double Disc“ įrengiami naujos konstrukcijos guoliai su sandarikliais. Juos paprasta sumontuoti vietoje senesnių.

·        2012 m. Naujas valdymo terminalas su „ISO-Bus“ duomenų perdavimo linija. Įdiegiama kintamos sėjos normos parinktis. 6 m ir didesnio darbinio pločio pusę sėjamosios galima atjungti elektriniu būdu. Darbinio pločio reguliavimo funkcija atnaujinama, nenaudojant jokių dylančių dalių. Padidinama grūdų ir trąšų bunkerio talpa: Pronto 7, 8 ir 9 DC modeliuose įrengiamas 5 000 l talpos bunkeris. Tankinimo volas gaminamas iš tvirtesnių ir atsparių pažeidimams 10 sluoksnių padangų. Naujas volas geriau sutankina dirvą.

·        2013 m. Patobulinamas darbinis kompiuteris taip, kad būtų galima naudotis „Horsch“ ir kitų gamintojų „ISO-Bus“ valdymo terminalais su spalvotais ekranais. Dozatoriuje pradedami naudoti korozijai atsparūs, iš specialaus plastiko pagaminti kai kurie tvirtinimo elementai.

·        2015 m. Tai didžiausių pasikeitimų metai. Svarbiausi iš jų: tvirtesni noragėlių laikikliai, nauji antrosios kartos dvidiskiai „Turbo Disc“ noragėliai su sklandesniu sėklų padavimo mechanizmu ir geresne prispaudimo ratuko valytuvo konstrukcija. Darbiniame kompiuteryje įdiegiami tolimesni „ISO-Bus“ sąsajos atnaujinimai su papildomomis kintamos sėjos ir trąšų normos parinktimis. „Dickey­John“ sėklų ir (arba) trąšų tiekimo linijų užsikišimo jutikliai – standartinė įranga.

·        2016 m. Elektrinė pusės sėjamosios darbinio pločio išjungimo sistema yra standartinė Pronto 6 DC ir platesnių modelių su automatiškai reguliuoja-mu darbiniu pločiu (sekcijų kontrole) įranga. Visų agregatų transportinis plotis yra ne didesnis kaip 3 m. Jau galima papildomai užsakyti ir II/III, III/III bei III/IV kat. „T“ formos prikabinimo mechanizmus arba prikabinimo siją (modeliams Pronto 7 DC, 8 DC ir 9 DC).


2018 m. Liepa, Nr.3

Profi Lietuva

https://www.profilt.lt